Utkastet til KPA har nå vært på første høringsrunde. Statsforvalter har som oppgave å samordne innsigelser og merknader fra statlige myndigheter.
Disse innsigelsene og merknadene er oppsummert i et 24 siders langt dokument.
Statsforvalter har kommentert både prosessen bak utarbeidelsen av KPA og flere enkelttema i planforslaget.
Når det gjelder planprosessen, mener Statsforvalter at det er uheldig at KPA behandles før samfunnsdelen til kommuneplanen. Samfunnsdelen skal legge viktige føringer for arealbruken i kommunen, og burde derfor være utgangspunktet for utarbeidelsen av KPA.
Overordnet, og kanskje litt unyansert, kan en si at Statsforvalter legger opp til at utviklingen av kommunen skal skje gjennom sentralisering og sterk fortetting, spesielt i Kleppestøområdet.
Statsforvalter er kritisk til at det legges opp til mange lokal- og nærsentre. Organet er negativ til at det legges opp til videre boligbygging på Fromreide og på Hanøy. Det fremmes innsigelse mot at KPA gir åpning for at det etableres arbeids- og besøksintensive virksomheter på Fromreide, Hanøy, Ask og Erdal.
Statsforvalter henviser til regional areal- og transportplan (RATP) for bergensområdet og Byvekstavtalen som grunnlag for at det må fortettes sterkere i Kleppestøområdet.
Statsforvalter mener at foreslått utstrekning av vekstsonen rundt Kleppestø er for stor. Vekstsonen bør være tilsvarende det som er vist i RATP, som er betydelig mindre enn det kommunen foreslår. For å få inn boliger og tjeneste- og næringsaktiviteter på et mindre område, må regionsenteret, ifølge Statsforvalter, i større grad få et urbant preg.
Askøylisten har vært kritiske til den utviklingen som Statsforvalter nå uttrykker er ønskelig for Askøy. Vi mener at denne retningen vil endre askøysamfunnet på en lite ønskelig måte. Det vil bli vanskelig å opprettholde og videreutvikle levende bygder i hele kommunen. Det vil bli ytterligere press på skolestruktur. Det vil bli mindre attraktivt for barnefamilier til å etablere seg utenfor vekstområdene.
Levende bygder er viktig for mange av kommunens innbyggere. Det er derfor utfordrende at Statsforvalter fremmer løsninger som i stor grad går på tvers av innbyggere sine ønsker. Vi må bare registrere at vi i denne saken må «kjempe» mot krefter som er forankret i markedstenkning og ønsket om samling og konsentrasjon av ressurser og tilbud.
Den videre behandlingen av utkastet til KPA vil vise om lokalpolitikere og lokalsamfunn blir nødt til å «legitimere» målsettingene og premissene til disse kreftene. Plansystemet lar seg dessverre i liten grad påvirke av lokale forhold og lokalpolitiske prioriteringer.
Statsforvalter gir også klart uttrykk for at kommunen grundigere må vurdere konsekvensene av å bygge ned verdifull natur. Spesielt må områder med myr og kystlynghei gis vern. Askøylisten synes det er positivt at viktige naturtyper og grøntområder i større grad vernes for fremtiden.
Havneprosjektet Kildn har vært mye omtalt i forbindelse med rulleringen av kommuneplanens arealdel. Statsforvalter er kritisk til at kommunen har tatt inn et så omfattende prosjekt i KPA-forslaget uten at behovet for ny havn har vært diskutert regionalt eller med andre kommuner.
I tillegg viser de konsekvensutredningene som er gjort, svært negative konsekvenser for natur og friluftsliv.
Som Askøylisten har påpekt ved flere anledninger, trekker Statsforvalter frem mangler ved konsekvensutredningene knyttet til naturmangfold i sjø og havnens konsekvenser for den maritime sikkerheten i omkringliggende sjøområder.
På vegne av flere av statlige og regionale instanser, fremmer Statsforvalter en tydelig, og trolig ufravikelig, innsigelse til det foreslåtte havneformålet. Vi får håpe at dette setter den avsluttende streken for forslaget om å etablere ny havn i det mest verdifulle sjønære naturområdet sørvest på Askøy.
Statsforvalter tar også opp mange andre forhold i sin tilbakemelding til kommunen. Dette spenner fra overordnede vurderinger av arealregnskap, samfunnssikkerhet, boligbehov, landbruksareal osv. til mangler og endringsbehov i planbestemmelsene.
Uansett vil Statsforvalters tilbakemelding kreve at det må gjøres mange endringer i utkastet til KPA for at denne skal kunne bli vedtatt uten innsigelser. Det vil bli mange interessante lokalpolitiske diskusjoner i denne prosessen.
Askøylisten vil være en aktiv og konstruktiv bidragsyter i den videre behandlingen av kommuneplanens arealdel.
Comments